Top
Begin typing your search above and press return to search.
exit_to_app
DEEP READ
Iran and the revival of JCPOA
access_time 2021-04-22T16:06:52+05:30
A model mosque in Gujarat
access_time 2021-04-12T17:13:34+05:30
Towards a digital emergency?
access_time 2021-02-27T14:50:41+05:30
The slaughter of democracy in Puducherry
access_time 2021-02-24T11:27:21+05:30
Populist Fascism
access_time 2021-01-31T17:19:29+05:30
Media Freedom
access_time 2021-01-31T15:47:07+05:30
exit_to_app
Homechevron_rightSportschevron_rightKerala bags 14 gold in ...

Kerala bags 14 gold in School athletics

text_fields
bookmark_border
Kerala bags 14 gold in School athletics
cancel

Kozhikode: Defending champions Kerala continued its domination winning six gold medals on the third day of the five-day 61st National School Athletic Championship here Sunday.

The host added to its kitty four gold in Pole Vault, High Jump, and walk.

On Saturday, besides the six gold medals, won in the track events in the girls section, the host added to its kitty three silver and a bronze the same day.

Results of Saturday:

Senior Boys

Long Jump 1. Lokesh S (Kar) 6.90m; 2. Gift Godson (Ker) 6.87m; 3. Harpreet Singh (Pun) 6.87m.

400m1.R Naveen (TN) 0:48.39s; 2. Amoj Jacob (Del) 0:48.60s; 3.Harshwardhan Bhosle (Mah) 0:46.91s

Junior Boys - Pole Vault: 1. Prashant Singh Kanhiya (Haryana) 4m; 2. Rajesh Kumar (Vidya Bharathi) 3.80m; 3. Rakesh Gond (U.P.) 3.80m

400m: 1.Dhanavath Srikanth (Telangana) 0:48.97s; 2.Yash Sukhwani (Mah) 0:50.00s; 3. Jashpreet Singh (Pun) 0:50.19s.

Sub-Junior Boys - 400m1.Ahuti Ranjan (Bihar) 0:51.17s; 2.Rashid Chadhaury (U.P) 0:51.19s; 3.Nishar Ahmed (Del) 0:52.06s

Shotput:1. Rudra Narayan Pandey (UP) 16.41m; 2 Shiva Yadav (U P ) 16.38m; 3. Abhimanyu Kumar (Kendriya Vidyalaya) 14.18m.

Senior Girls:

400m 1.Shakabana Siddique T P (Ker) 0:56.73s; 2.V.Sudha (TN) 0:57.29s; 3.Venisa Karol Quadras (Kar) 0:57.92s

Discus throw (1 Kg) 1.Anchal Yadav (Del) 40.41m; 2.Suravi Biswas (W B) 39.33m; 3. Ekhta (Haryana) 35.43m.

Junior Girls:

400m 1.Sneha K (Ker) 0:57.01s 2.Dandi Jyothika Sri (Andhra) 0:58.60s; 3. Sumita Bhowmick (W.B) 0:59.14s

Long Jump 1. Elizabeth Karoline Joseph (Ker) 5.52m; 2.Khushbeen (IPSC) 5.37 m; 3.Ravada Kusuma (Telangana) 5.31m.

Shotput(4 Kg) 1. Megha Mariam Mathew (Ker) 11.92m; 2. Raorane Poorna (Mah) 11.32m; 3.Yogita (Haryana) 10.94m.

Pole Vault 1.Divya Mohan (Ker) 3.20m; 2.Nivya Antony A C (Ker) 3.10m; 3.V Pavithra (TN) 2.80m

Sub-Junior Girls:

400m: 1. Bamhane Tai (Mah) 0:58.7s; 2. Chitra C (Ker) 1:00.16s; 3. Chanthini C (Ker) 1:00.19s

High Jump 1.Mane Sphurthi (Mah) 1.52m; 2.Jyoti (Har) 1.52m; 3. Vaidehi V (IPSC) 1.47m.

Discus throw (1 Kg) 1.Atulya P A (Ker ) 32.29m; 2. Amandeep Kaur (Pun) 31.07m; Shweta (Har) 29.71m.

Show Full Article
TAGS:
Next Story